O czym należy pamiętać przed montażem pompy ciepła?

Zakup pompy ciepła to warta rozważenia inwestycja, która pozwoli wygenerować oszczędności w ponoszonych z tytułu ogrzewania opłatach. Kluczowym etapem realizacji jest przeprowadzenie montażu pompy ciepła, który przebiega odmienne w zależności od konkretnego wybranego wariantu. Ponieważ pompy ciepła to zaawansowane systemy łączące różne moduły i urządzenia, konieczne będzie skorzystanie z fachowej pomocy profesjonalistów. W tym artykule podpowiadamy – jak przygotować się do przeprowadzenia montażu pompy ciepła w swoim domu oraz na co zwrócić szczególną uwagę w czasie realizacji tego zadania.

Wybór miejsca na montaż pompy ciepła

Montaż pomp ciepła rozpoczyna się od ustalenia optymalnego miejsca ulokowania pompy ciepła. Konieczna będzie zarówno analiza oczekiwań zarządcy budynku, który z pompy będzie korzystał na co dzień, jak i precyzyjne dopasowanie mocy urządzenia. Ponadto liczą się takie sprawy jak rozmiar pompy ciepła, odległość i ulokowanie wszystkich niezbędnych podzespołów, poziom generowanego hałasu oraz specyfika instalacji, z którą pompa ciepła będzie współpracować.

Na tym etapie dochodzi zazwyczaj do wyboru konkretnego typu pompy – wersji monoblok lub split. W przypadku wariantów monoblok, montaż przebiega szybciej, gdyż wymaga zainstalowania pojedynczej jednostki, w której obudowie znalazły się wszelkie niezbędne komponenty. Niekiedy jej montaż może zostać zrealizowany samodzielnie. W przypadku pomp ciepła split sprawa jest bardziej skomplikowana – instalacja obejmuje moduły wewnętrzne i zewnętrzne, a często wymaga wydzielenia i przygotowania pomieszczenia gospodarczego lub kotłowni.

Dostosowanie mocy pompy do potrzeb budynku

By inwestycja okazała się atrakcyjna finansowo i opłacalna, powinna zostać szczegółowo skalkulowana przez projektantów instalacji. Najważniejsze jest dopasowanie mocy, z jaką pracuje pompa, do potrzeb budynku oraz jego mieszkańców. Nie obędzie się wiec bez ustalenia poziomu zapotrzebowania energetycznego, czyli analizy obejmującej zyski i straty energetyczne.

W tym celu warto przygotować dokumentację energetyczną budynku, w tym m.in. wykaz użytych do jego konstrukcji materiałów. Pomocna będzie też dokumentacja dotychczasowego poboru energii lub też przeprowadzenie profesjonalnego audytu pod tym kątem.

Czas trwania i przebieg montażu

Przebieg montażu zależy od typu pompy. Najprostsze są modele powietrzne, które nie wymagają przeprowadzania żadnych intensywnych prac ziemnych. Jest to zarazem najchętniej wybierany typ pompy w przypadku modernizacji energetycznej budynków starszych. Najczęściej przeprowadzenie montażu zajmuje jeden lub dwa dni.

Pompy ciepła typu gruntownego i wodnego są bardziej skomplikowane w montażu, który obejmuje nie tylko instalację samej pompy, ale też wszystkich potrzebnych w tym celu elementów i komponentów na działce. Po finalizacji montażu, przeprowadza się próbne uruchomienie pompy, pozwalające sprawdzić poprawność działania wszystkich funkcji.

Do góry